Meer

Olie- en aardgasbronnen van het Noordpoolgebied



Kaart van arctische olie- en aardgasprovincies: De Geological Survey van de Verenigde Staten schat dat meer dan 87% van de olie- en aardgasbron van het Noordpoolgebied (ongeveer 360 miljard vaten olie-equivalent) zich in zeven provincies van het Noordpoolbekken bevindt: het Amerasian Basin, Arctic Alaska Basin, East Barents Basin, East Greenland Rift Basin, Bassin West Greenland-East Canada, West Siberian Basin en het Yenisey-Khatanga Basin. Kaart door en MapResources. 1 2

IJsweg naar een booreiland: Toegang tot boorlocaties op land in het Noordpoolgebied kan het bouwen, herbouwen en onderhouden van vele kilometers ijswegen vereisen. Er is geen andere manier om zwaar materieel naar deze locaties te brengen en de toegang tot de weg kan worden beperkt tot slechts een paar weken of een paar maanden per jaar. Foto van Bureau of Land Management.

Een enorme onontdekte bron

Het gebied boven de poolcirkel wordt ondersteund door sedimentaire bekkens en continentale planken met enorme olie- en aardgasbronnen. Het grootste deel van dit gebied wordt slecht onderzocht op olie en aardgas; de Geological Survey van de Verenigde Staten schat echter dat het Noordpoolgebied ongeveer 13 procent van de onontdekte conventionele oliebronnen en ongeveer 30 procent van de onontdekte conventionele aardgasbronnen bevat.

Dit maakt het Noordpoolgebied een ongelooflijk rijk gebied. Het is ongeveer dezelfde geografische grootte als het Afrikaanse continent - ongeveer 6% van het aardoppervlak - maar het bevat naar schatting 22 procent van de olie- en aardgasvoorraad op aarde. 3

Het grootste deel van de verkenning in het Noordpoolgebied heeft tot nu toe op het land plaatsgevonden. Dit werk heeft geresulteerd in het Prudhoe Bay-olieveld in Alaska, het Tazovskoye-veld in Rusland en honderden kleinere velden, waarvan vele op de noordhelling van Alaska. Land is goed voor ongeveer 1/3 van het gebied in het Noordpoolgebied en wordt verondersteld ongeveer 16% van de resterende onontdekte olie- en gasbronnen in het bezit te hebben. 4

Ongeveer 1/3 van het Noordpoolgebied bestaat uit continentale platten die zeer licht zijn onderzocht. De Arctische continentale planken zijn het grootste geografische gebied op aarde met enorme waarschijnlijke hulpbronnen die vrijwel onontgonnen blijft. Het resterende 1/3 deel van het Noordpoolgebied is diep oceaanwater van meer dan 500 meter diep, en dit gebied is nog niet ontdekt. 4

Provincie aardolieRuwe olie (miljard vaten)Aardgas (biljoen kubieke voet)Aardgasvloeistoffen (miljard vaten)Totaal (olie-equivalent in miljarden vaten)
West-Siberisch bekken3.66651.5020.33132.57
Noordpool Alaska29.96221.405.9072.77
East Barents Basin7.41317.561.4261.76
Oost-Groenland Rift Basin8.9086.188.1231.39
Yenisey-Khatanga Basin5.5899.962.6824.92
Amerasian Basin9.7256.890.5419.75
West-Groenland-Oost-Canada7.2751.821.1517.06
Tafel 1: Arctisch gebied betekent geschatte onontdekte technisch recupereerbare, conventionele olie- en aardgasbronnen voor de zeven grootste provincies van het Noordpoolgebied. Deze zeven provincies zijn goed voor ongeveer 360 miljard vaten olie-equivalent of meer dan 87% van de totale hoeveelheid onontdekte Arctische gebieden. 4

Arctische olie- en aardgasbronnen

De Geological Survey van de Verenigde Staten schat de onontdekte technisch recupereerbare conventionele olie-, aardgas- en aardgasvloeistoffen ten noorden van de poolcirkel op ongeveer 412 miljard vaten olie-equivalent. Hun schattingen plaatsen meer dan 87% van de grondstof (360 miljard vaten olie-equivalent) in zeven Arctische bekkenprovincies: Amerasian Basin, Arctic Alaska Basin, East Barents Basin, East Greenland Rift Basin, West Greenland-East Canada Basin, West Siberian Basin en het Yenisey-Khatanga-bekken.

Deze zeven Arctische bekkenprovincies worden weergegeven op de kaart bovenaan deze pagina, en hun verdeling van hulpbronnen wordt weergegeven in tabel 1. 4 Uit deze gegevens blijkt duidelijk dat het grootste deel van de Arctische gebiedsbron aardgas is en dat de Aziatische kant van het noordpoolgebied heeft het grootste aandeel aardgas en aardgasvloeistoffen.

IJs weg water vrachtwagen: Watertruck gebruikt om de ijswegen aan te leggen en te onderhouden. Ministerie van Energie foto.

Gashydraat goed: Ignik Sikumi # 1 gashydrateert goed op de Alaska North Slope. Het Noordpoolgebied heeft een uitgebreide gashydraatbron die niet was opgenomen in de onontdekte olie- en gasbeoordeling van USGS omdat gashydraat een onconventionele bron is. Ministerie van Energie foto.

Bevoegdheid van het Noordpoolgebied

Porties van acht landen bevinden zich boven de poolcirkel: Canada, Denemarken (via Groenland), Finland, IJsland, Noorwegen, Rusland, Zweden en de Verenigde Staten. Zes daarvan grenzen aan de Noordelijke IJszee en hebben dus een rechtsbevoegdheid op delen van de Noordelijke zeebodem: Canada, Denemarken (via Groenland), IJsland, Noorwegen, Rusland en de Verenigde Staten.

Hun claims op olie en gas onder de zeebodem in de Noordelijke IJszee zijn historisch bepaald door unilaterale besluiten; het Zeerechtverdrag biedt elk land echter een exclusieve economische zone die zich 200 mijl van zijn kustlijn uitstrekt. Onder bepaalde omstandigheden kan de exclusieve economische zone worden uitgebreid tot 350 mijl, als een land kan aantonen dat zijn continentale marge zich meer dan 200 mijl buiten zijn kust uitstrekt. Rusland, Canada en de Verenigde Staten werken momenteel aan het bepalen van de omvang van hun continentale marge.

Deze bepaling heeft geleid tot enkele overlappende territoriale geschillen en meningsverschillen over hoe de rand van de continentale marge wordt gedefinieerd en in kaart wordt gebracht. Rusland beweert bijvoorbeeld dat hun continentale marge de Lomonosovrug helemaal tot aan de Noordpool volgt. In een ander land claimen zowel de Verenigde Staten als Canada een deel van de Beaufortzee in een gebied waarvan wordt gedacht dat het aanzienlijke olie- en aardgasbronnen bevat.

Orion Oil Pool-kaart: Kaart van de Orion Oil Pool in de Prudhoe Bay Unit. Horizontale putboringstechnologie is uitgebreid gebruikt om deze pool te ontwikkelen. Er bevinden zich momenteel slechts vijf producerende putten op V-Pad, maar deze vijf originele putboringen worden gevoed door 15 extra zijtakken.

Orion Oil Pool permafrost: Permafrost gebied boven de Orion Oil Pool. Meerdere putten met horizontale takken zorgen ervoor dat olie uit een zeer groot gebied kan worden afgevoerd via een enkel boorkussen.

Uitdagingen voor olie- en gasexploratie in het Noordpoolgebied

De Noordpool is een koude, afgelegen, donkere, gevaarlijke en dure plek om olie en aardgas te verkennen. De enorme olievoorraad van de Noordpool en de hoge olieprijs trekken momenteel de aandacht naar het Noordpoolgebied.

Waar ijsvrij water beschikbaar is, kan olie uit een put worden geproduceerd, op een schip worden geplaatst en naar raffinaderijen worden getransporteerd. Het kan ook per pijpleiding worden vervoerd; de aanleg van pijpleidingen in het Noordpoolgebied is echter een project van enorme moeilijkheidsgraad en omvang.

Aardgas is veel moeilijker te transporteren naar de markt. Het heeft een veel lagere energiedichtheid en moet worden onderkoeld tot een vloeistof voor beweging over zee. Dit vereist een grote, complexe en dure faciliteit die meerdere jaren kost om te ontwerpen, vergunningen te verlenen en te bouwen. De aanleg van pijpleidingen voor aardgas kent dezelfde kosten en problemen als die welke nodig zijn om olie te transporteren.

Offshore-exploratie in het Noordpoolgebied richt zich momenteel op olie in plaats van aardgas. Het relatieve transportgemak zorgt ervoor dat bedrijven olie prefereren.

Vanwege deze moeilijkheden en kosten vereist het in productie brengen van putten in het Noordpoolgebied een zeer groot olie- of gasveld. Het grote veld is nodig om de infrastructuur te ondersteunen die nodig is om de putten te boren en producten naar de markt te transporteren. Zodra een initiële infrastructuur is geïnstalleerd, kunnen kleinere velden worden ontwikkeld als de bestaande infrastructuur de capaciteit heeft om deze te ondersteunen.

Arctische olie- en aardgasreferenties
1 Arctische olie- en aardgasbronnen: Verenigde Staten Energy Information Administration, www.eia.gov. December 2011.
2 Wereldwijde crustal- en lithosferische structuuratlas: EarthByte: Observaties koppelen aan kinematische en dynamische modellen, School of Geosciences, The University of Sydney, Australië. Voor het laatst bezocht in september 2016.
3 Potentiële olie en aardgas: Philip Budzik, U.S. Energy Information Administration, Office of Integrated Analysis and Forecasting, Oil and Gas Division. Oktober 2009.
4 Circum-Arctic Resource Appraisal: Ramingen van niet-ontdekte olie en gas ten noorden van de poolcirkel: Kenneth J. Bird en anderen, United States Geological Survey, Fact Sheet 2008-3049. Juli 2008.
5 Het Zeerechtverdrag van de Verenigde Naties: Divisie voor oceaanzaken van de Verenigde Naties en het zeerecht. December 1982.
6 Arctische oceaan Zeebodem Kenmerken Kaart: Een kaart met de zeebodemkenmerken van de Noordelijke IJszee, inclusief grote ruggen, bassins, planken en kloven, april 2012.

Waarom Arctic Exploration zo duur is

Een korte lijst met redenen waarom olie- en gasexploratie in het Noordpoolgebied zo duur is ... 3

  • Ruw winterweer vereist dat de apparatuur speciaal is ontworpen om bestand te zijn tegen de koude temperaturen.
  • Op Arctische landen kan voor slechte bodemgesteldheid aanvullende voorbereiding van de locatie nodig zijn om te voorkomen dat apparatuur en structuren zinken.
  • De moerassige Arctische toendra kan ook exploratie-activiteiten tijdens de warme maanden van het jaar uitsluiten.
  • In Arctische zeeën kan het ijspakket offshore-installaties beschadigen, terwijl het ook de verzending van personeel, materialen, apparatuur en olie gedurende lange periodes belemmert.
  • Lange aanvoerlijnen van 's werelds productiecentra vereisen redundantie van apparatuur en een grotere voorraad reserveonderdelen om betrouwbaarheid te garanderen.
  • Beperkte transporttoegang en lange toevoerlijnen verminderen de transportopties en verhogen de transportkosten.
  • Hogere lonen en salarissen zijn nodig om personeel ertoe te brengen in het geïsoleerde en onherbergzame Noordpoolgebied te werken.

Door deze moeilijkheden zijn de kosten van olie-exploratie en -productie in het Noordpoolgebied bijna het dubbele van de kosten van andere gebieden. De enorme hulpbron heeft echter veel olie- en gasactiviteit aangetrokken. Dit zal in de toekomst doorgaan. De belangstelling voor het Noordpoolgebied zal alleen maar toenemen naarmate de olie- en aardgasvelden in andere gebieden uitgeput raken en de kosten van olie en gas stijgen.

Bekijk de video: 100 jarig bestaan van de Gasfabriek Deventer 1958 - deel 1 BB03325 (November 2020).